فهرست اصطلاحات سينمايي و تئاتر

اكترس: بازيگر، هنرپيشه زن
آمفي‌تئاتر: محل نشستن تماشاچيان در رديف‌هاي نيم‌دايره
آرتيست: هنرمند (معمولاً دارندهٔ نقش اول)
اِستوديو: محل تهيه فيلم
پروژكتور: نورافكن فيلم
پي اس : نمايشنامه
پلان: پلان يا نما يا شات از نظر فني عبارت است از تصوير يا تصاويري كه در يك زمان ممتد كار دوربين يعني از زمان به كار افتادن 


برچسب‌ها: ،

بازدید:

چگونه فطريه و كفاره خود را به دست نيازمندان واقعي برسانيم؟

 

پايان يافتن ماه مبارك رمضان براي بندگان متديني كه خالصانه و عاشقانه، در اين ماه مبارك روزه گرفته‌اند، در بردارنده حس شادي و رضايت و سربلند بيرون آمدن از آزمون الهي و سر سفره ميهماني خداوند نشستن است.  

 

 


برچسب‌ها: ،

بازدید:

تفاوت نمايش خلاق با تئاتر درماني در چيست؟

نمايش خلاق يك گونه از نمايش نيست. شما در همه نمايش‌ها مي‌توانيد خلاقيت به خرج دهيد و آن نمايش را به نمايشي خلاق تبديل كنيد. همان‌طور كه در اوايل صحبت‌هايم در رابطه با تعزيه اشاره كردم، تعزيه يك گونه نمايش مذهبي است كه ما مي‌توانيم به شكلي خلاق آن را اجرا كنيم و يا مي‌توانيم همچنان به شكل سنتي و كلاسيك اجرا كنيم.


برچسب‌ها: ،

بازدید:

مفهوم و چيستي تئاتر خلاق

وقتي نمايشنامه‌اي نوشته مي‌شود، نويسنده خلاقيت خود را به كار برده است. در نمايش خلاق، گروه اجرايي به خصوص كارگردان و طراحان تا حدودي وراي آنچه كه نوشته شده حركت مي‌كنند و براي بهتر شدن آن، كارهايي را با نمايشنامه انجام مي‌دهند كه نويسنده به آن‌ها فكر نكرده است.


برچسب‌ها: ،

بازدید:

تئاتر دقيقاً به چه درد مي خورد؟!

انسانها نان را مي خرند چون گرسنگي آنها را رفع مي كند. خميردندان را مي خرند چون سلامت دهان و دندانشان را تأمين مي كند. كفش را براي محافظت از پاها مي خرند. اما وقتي بليط يك تئاتر را خريداري مي كنند، چه چيزي را مي خرند؟ فايده تئاتر چيست؟ تئاتر دقيقاً به چه درد مي خورد؟ بايد اعتراف كرد حتي بسياري فعالان تئاتر نيز پاسخ و اهميت اين پرسشهاي به ظاهر ساده اما بسيار عميق و جدي را نمي دانند و درك نكرده اند.


برچسب‌ها: ،

بازدید:

مفاهيم و واژه هاي تئاتري

براي اينكه هنرجويان ارجمند بتوانند با مفاهيم مقدماتي تئاتر آشنا شوند در حد همان مقدماتي بعضي از واژه ها و مفاهيم اصلي مورد نياز را براي آنان با زبان ساده بازگو مي نمايم.

 


برچسب‌ها: ،

بازدید:

تئاتر چيست

تئاتر واژه‌اي است يوناني در لغت به معناي چيزي كه به آن نگاه مي‌كنند. در فارسي به تئاتر «نمايش» مي‌گويند.

پيشينه تئاتر به رقصهاي اوليه بشر به هنگام جادوي طبيعت و حيوانات باز مي‌گردد. بشر با انجام اين حركات نمايشي سعي در تسخير نيروهايي داشت كه هدايتشان در دست او نبود.

 


برچسب‌ها: ،

بازدید:

[ ۱ ]